Przemoc w rodzinie może pojawić się w życiu każdej osoby, bez względu na jej wiek, płeć, poziom wykształcenia, pochodzenie czy status materialny. Nikt jednak nie jest skazany na jej doznawanie. Przemoc sama z siebie nie zniknie, jednak można ją zatrzymać - najważniejsze jest przerwanie milczenia i zwrócenie się po pomoc do specjalistów.
Czym właściwie jest przemoc?
Przemoc jest to świadome działanie osoby, która wykorzystując przewagę, osiąga swoje cele łamiąc przy tym prawa i wywołując cierpienie bliskiej osoby.
Oznacza to, że osoba nie robi tego „przypadkowo” czy „niechcąco” ale specjalnie wykorzystuje swoją przewagę ( jest silniejsza fizycznie, lepiej zarabia, jest bardziej skuteczna), aby osiągnąć to co jest dla niej ważne, nie zważając przy tym na krzywdę wyrządzaną innym.
Nie ma nic złego w tym, że rodzice chcą, aby dziecko dobrze się uczyło, mężczyzna chcę się czuć szanowany, a kobieta czuć się ważna.
Jednak niedopuszczalne jest aby:
Rodzic stosował kary fizyczne aby zmusić dziecko do nauki.
Mężczyzna ubliżał swojej partnerce i zastraszał ją, aby ta go szanowała.
Kobieta szantażowała swojego partnera, nie pozwalając spotykać się ze znajomymi i rodzinom, aby czuła się ważna dla niego.
Przemoc ma wiele twarzy:
- fizyczną (bicie, popychanie, obezwładnianie),
- psychiczną (szantażowanie, poniżanie, obwinianie),
- seksualną (wymuszanie pożycia seksualnego lub innych nieakceptowanych praktyk seksualnych, wyśmiewanie wyglądu),
- ekonomiczną ( zabieranie pieniędzy, niszczenie rzeczy osobistych)
- poprzez zaniedbanie (pozostawienie bez opieki osoby, które jej potrzebują – dzieci, osoby starsze, chore ).
Jeżeli ktoś bliski stosuje przynajmniej jedno z powyższych zachowań WOBEC CIEBIE to znaczy, że prawdopodobne doznajesz przemocy w rodzinie.
PAMIĘTAJ!
- Masz prawo być traktowana/y z szacunkiem.
- Masz prawo czuć się bezpiecznie w swoim domu.
- Za przemoc zawsze odpowiedzialna jest osoba która ją stosuje.
- Przemoc sama z siebie nie znika.
- Jest wiele osób i instytucji, które mogą Ci pomóc
Opowiedz o swojej sytuacji pracownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej, pracownikowi służby zdrowia lub na policji. Zostanie uruchomiona procedura Niebieskiej Karty której celem jest zatrzymanie przemocy i pomoc rodzinie. Służby w ramach procedury Niebieskie Karty podejmą wtedy działania w celu powstrzymania przemocy w rodzinie ( tj. rozmowa z osobą stosującą przemoc, podjęcie działań umożliwiających zapewnienie bezpieczeństwa członkom rodziny, rozpoznanie bieżących potrzeb w rodzinie, wskazanie możliwych form pomocy, monitorowanie sytuacji w rodzinie – więcej o Niebieskiej Kacie znajdziesz klikając link https://www.opswlochy.waw.pl/index.php/dzialy-osrodka/zespol-interdyscyplinarny)
W ramach oferty Ośrodka Pomocy Społecznej możesz uzyskać także pomoc psychologiczną w postaci:
- konsultacji /wsparcia psychologicznego,
- psychoterapii,
- konsultacji wychowawczych.
Jeśli jesteś ŚWIADKIEM sytuacji, w której dochodzi do przemocy lub podejrzewasz, że w innej rodzinie może do niej dochodzić - REAGUJ!
- w sytuacji na „tu i teraz”
- Zadzwoń po policję
- Jeśli czujesz się bezpiecznie zwróć uwagę osobie stosującej przemoc – możesz powiedzieć np. „proszę przestać”, „nie można tak robić”,
- w sytuacji, gdy podejrzewasz, że w jakieś rodzinie dochodzi do przemocy
- Porozmawiaj z osobą, która może doznawać przemocy – powiedz, co Cię niepokoi, przekaż w jakich miejscach osoba może uzyskać pomoc;
- Poinformuj przedstawiciela Ośrodka Pomocy Społecznej lub Policji.
PAMIĘTAJ!
Osoba doznająca przemocy często czuję wstyd, poczucie winy i lęk. Dlatego zdarza się, że osoba doznająca przemocy nie chce pomocy lub nie potwierdza faktu przemocy.
Jeśli zauważasz U SIEBIE trudności z radzeniem sobie z emocjami, zdarza Ci się zachowywać agresywnie lub inni mówią Ci, że stosujesz przemoc - pamiętaj: możesz to zmienić!
Zmiana zachowania nie jest łatwa, jednak jest możliwa. W Ośrodku znajdziesz osoby, które gotowe są Ci w tym pomóc. Możesz też skorzystać z pomocy psychologicznej w formie:
- konsultacji psychologicznych,
- psychoterapii,
- konsultacji wychowawczych;
- warsztatów lub innych form psychoedukacji.
WAŻNE ADRESY I TELEFONY:
- Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Dzielnicy Włochy Siedzibą Zespołu jest budynek Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy Czereśniowa 35, 02-457 Warszawa . Przewodniczący Jacek Krukowski tel. kontaktowy 578 901 565.
- Punkt Informacyjno- Konsultacyjny, a Krakowska 255,02-133 Warszawa. Bezpłatnych porad i konsultacji udzielają psycholog, prawnik i terapeuta uzależnień oraz koordynator PIK. Tel. (+48) 22 443 44 74, 888 552 677 w zależności od potrzeb – specjalista oddzwania, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Komisariat Policji Warszawa Włochy - Komitetu Obrony Robotników 57, 02-146 Warszawa, 47 723 26 20; 47 723 26 21, fax: 47 723 63 77, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej 6 sierpnia 1/5, 02-843 Warszawa Tel.: 514 202 619, Tel./ fax: (+48) 22 855 44 32 www.woik.waw.pl
- Nieodpłatna pomoc prawna- Urząd Dzielnicy Włochy Zapisy w celu uzyskania porad prawnych odbywają się pod nr19 115 wew. 8
lub poprzez stronę:www.um.warszawa.pl/nieodplatnapomocprawna lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy - Dzielnicowy Zespół Włochy - Krakowska 255, 02-133 Warszawa Przewodniczący Zespołu: Sławomir Sosnowski (+48) 22 44 34 474, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
POMOCNE TELEFONY:
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"800 120 002
- Fundacja Centrum Praw Kobiet - Telefon interwencyjny dla kobiet całodobowy ofiar przemocy 600 070 717
- Darmowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
- Telefon Dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100
- Anonimowa Policyjna Linia Specjalna-Zatrzymaj Przemoc Infolinia 800 120 148